[teknival, czechtek, policejní násilí, lidská práva, lži politiků]
englishprotestykulturavideomédiahumorczechtek

CzechTek WebLog

Šéf brněnské policie: Příslušníci StB jsou dobří policejní dělníci, které budeme těžko nahrazovat (Lidovky.cz)


2006-09-8, 9:50:23 • Média
Langer chce pryč estébáky
(Jiří Reichl, Lidovky.cz, 8. září 2006)

Nový ministr vnitra se chystá na několik set policistů, kteří se zapletli s StB

Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) se chce zbavit policistů, kteří spolupracovali s komunistickou Státní bezpečností (StB). „Už jsem pověřil policejního prezidenta Vladislava Husáka a další členy vedení policie, aby připravili návrhy, jak problém bývalých příslušníků StB, kteří stále ještě slouží v policii, vyřešit,“ řekl včera Langer.

Návrh má být hotový 19. září, kdy se Langer sejde s krajskými policejními řediteli. „Chceme definovat okruh lidí, kteří nemají v policii co dělat,“ řekl ministr.

Langer připravuje změny v koncepci ministerstva s tím, že bude stát v čele resortu jeden rok. Mnoho odborníků však vládě dává nanejvýš měsíc.

Podle zákonů upravujících působení bývalých příslušníků StB u policie, musí mít negativní lustrační osvědčení všichni, kteří působí na pozicích vedoucích oddělení a výše. „Oddělením se rozumí skupina od 16 osob nahoru,“ vysvětluje ředitel brněnské policie Jaroslav Vaněk. „Vím i o skupinách, které měly třeba 40 osob. Je otázka, jestli jejich vedoucí mají negativní lustrační osvědčení,“ upozorňuje na možnost obcházení zákona Vaněk.

Otázkou však podle Vaňka zůstává, kdo policisty, kteří by museli ze služby odejít, nahradí. „Samozřejmě, hodně příslušníků StB bylo až nadprůměrně schopných. Troufám si tvrdit, že to jsou dobří policejní dělníci, kteří mají neocenitelné zkušenosti a budeme je těžko nahrazovat,“ upozorňuje na možné důsledky Langrových kroků Vaněk. Podle hrubých odhadů by se nové opatření mohlo v celé zemi týkat stovky až několika set policistů. Na počátku devadesátých let kvůli lustracím odešlo několik tisíc policistů.

Langer nyní zadává několik auditů – procesní, majetkový, ekonomický a právní. Mají podrobně zmapovat stav ministerstva. Nový šéf vnitra také včera oznámil, že se bude znovu zabývat zásahem policie na loňském CzechTeku.

zdroj: ..:. Lidovky.cz :.

pridej.cz

<= starší příspěvek   novější příspěvek => 
vaše komentáře:
[1] smajli: (08.09.2006, 11:57:41)
Velice zajímavý předposlení odstavec.