[teknival, czechtek, policejní násilí, lidská práva, lži politiků]
englishprotestykulturavideomédiahumorczechtek

CzechTek WebLog

Langer na tiskovce gratuloval Šináglovi k soudnímu vítězství nad Grebeníčkem (Právo)


2006-09-8, 12:08:00 • Média
Langer podržel Husáka, otevře CzechTek
(Jakub Troníček, Právo, 8. září 2006)


Dva z pěti dotazů na tiskové konferenci položili aktivisté Stanislav Penc, který Langera pochválil za postoj k CzechTeku, a Jan Šinágl. Tomu ministr pogratuloval k soudnímu vítězství nad „jedním politikem“ (M. Grebeníčkem) v jejich konfliktu na loňském 1. máji na Letné.

Počet svých náměstků snížil na tři, z Bublanových zástupců zůstal jen Zeman

Nový ministr vnitra a informatiky Ivan Langer (ODS) včera provedl první změny v resortu. Potvrdil však, že policejní prezident Vladislav Husák zatím ve funkci zůstane.
„Pokud bude sdílet mé vize a pokud bude chtít dosáhnout stejných cílů, nevidím důvod, proč bych ho měl odvolávat,“ poznamenal Langer.
Husák s tím podle svých slov problém nemá. „Jeho priority odpovídají z velké části mému programu na reformu policie. Bude pro mě ale důležité, abych cítil ministrovu podporu, bez ní se totiž některé změny udělat nedají,“ řekl Právu Husák.
Langer dal také najevo, že se nehodlá zbavovat ani ředitele rozvědky Karla Randáka. „Nevylučuji, že taková situace nastane, ale v tuto chvíli nic takového neplánuji,“ uvedl Langer.
V rámci snahy o zeštíhlení organizační struktury ministerstva snížil Langer počet svých náměstků z dosavadních sedmi na tři.
Mezi jeho další priority, které včera představil na své první tiskové konferenci v roli ministra, patří také provedení nezávislých auditů nebo zavádění internetu do všech policejních služeben.

Nad policií bude bdít bývalý hasič

Nově jmenovaní náměstci od včerejška odpovídají za tři nově ustavené sekce, na které Langer strukturu úřadu rozdělil. O vnitřní bezpečnost se bude starat Jaroslav Salivar, bývalý šéf plzeňských hasičů. Sekci veřejné správy, do které bude začleněna i agenda dosavadního ministerstva informatiky, bude řídit bývalý poslanec za ODS Zdeněk Zajíček a náměstkem pro ekonomiku se stal bývalý senátor za ODS a později za US-DEU Vladimír Zeman.
Právě on je přitom jediným, který v roli náměstka působil už za předchozího ministra Františka Bublana, kdy odpovídal za sociální oblast a archivnictví.
„Náměstky jsem vybíral způsobem, který zatím na ministerstvu nebyl běžný. Nejsou to totiž politici ani kamarádi kamarádů, ale respektovaní odborníci,“ poznamenal k tomu Langer s tím, že jejich noví podřízení je dobře znají.
Langer včera také oznámil, že chce co nejdříve zadat zpracování nezavislých auditů v oblasti procesní, majetkové, ekonomické a právní, které by měly zmapovat situaci na ministerstvu. Mezi své priority také zařadil zlepšování podmínek k práci. „Nedokážu si např. představit, že by měla být ve třetím tisíciletí byť jen jediná policejní služebna, která by nebyla připojena k internetu,“ řekl Langer s tím, že již příští týden hodlá do vlády přijít s návrhem, jak to zajistit. Peníze na to chce najít v rozpočtu svého resortu.
Nový šéf vnitra také předeslal, že do 19. září bude od svého prvního náměstka chtít návrh řešení toho, jak naložit s policisty, kteří v minulosti spolupracovali s komunistickou Státní bezpečností. Ministr se bude věnovat také kauze CzechTek, tedy loňské technoparty u Tachova, kde byly při zásahu policistů proti účastníkům zraněny desítky technařů i policistů.
Langer řekl, že svolá jednání, kde si nechá v uvedené kauze předložit závěry šetření odboru vnitřní kontroly a Inspekce ministra vnitra. „Na základě takto definovaných závěrů si já udělám svůj závěr, zda je to dostačující, či nikoli,“ uvedl.
Dodal, že se šéfem své inspekce Miroslavem Borníkem chce ještě jednat o jeho budoucnosti.
Langer podle svých slov uvažuje o sloučení finanční policie s protikorupčním útvarem, o čemž po svém nástupu do funkce hovořil už policejní prezident Husák.
Než se však Langer definitivně rozhodne, chce si prý poslechnout i názory oponentů. „Dokážu si představit, že by obě složky fungovaly jako jeden útvar, ale nechci dělat ukvapená rozhodnutí,“ řekl ministr.
Ministr blahopřál Šináglovi

Dva z pěti dotazů na tiskové konferenci položili aktivisté Stanislav Penc, který Langera pochválil za postoj k CzechTeku, a Jan Šinágl. Tomu ministr pogratuloval k soudnímu vítězství nad „jedním politikem“ (M. Grebeníčkem) v jejich konfliktu na loňském 1. máji na Letné.

***

Ministrovy priority
* zlepšení pracovních podmínek
* změna stylu práce
* důsledný postih selhání
* žádné výjimky
* jednodušší jednání na úřadech
* strategie boje proti korupci
pridej.cz

<= starší příspěvek   novější příspěvek => 
vaše komentáře: