[teknival, czechtek, policejní násilí, lidská práva, lži politiků]
englishprotestykulturavideomédiahumorczechtek

CzechTek WebLog

Za normalizace až 70.000 aktivních udavačů (Blisty.cz)


2006-09-8, 19:26:03 • Média
Sedmdesát tisíc udavačů, denunciantů a konfidentů
(Jaroslav Krejčí, Britské listy, 6. září 2006)


Harmonická osobnost netrpí „nepomstěným utrpením“ zapomíná na ty, kteří mají podíl na utrpení jiných. Špatní lidé však neočekávají utrpení od těch, kterým škodili. Rosseau připouští, že člověk nemůže přetrpět zlo zlých zcela neutrálně. Co dělat, když ve špatných lidech chybí touha s snaha splatit spáchané zlo dobrem, když chtějí zlo činit, ale zlem netrpět?

Konflikt se sovětským libido dominandi po roce 1968 nebyl způsoben jen vnější represí, ale i osudným spoluběženstvím, mnozí byli nejen kývalové, ale i aktivními podporovateli, udavači, denuncianty a konfidenty. Jejich počet dosahoval sedmdesáti tisíc.

Konfidentství a udavačství je od nepaměti.

V životopise císaře Marca Aurelia se uvádí: „…udělal konec obžalobám placených udavačů a nechal jim vypálit viditelné znamení. “ Placený udavač obdržel od doby Nerona jednu čtvrtinu žalob. Udavač byl vždy utajen, i později v procesích s čarodějnicemi. Dnes bychom se měli vrátit k určité viditelnosti udavačů také jinak než jen seznamy spolupracovníků s StB. Dostávali „díl z udání“, byli honorováni penězi, preferováním dětí na studium, lepším pracovním místem a podobně. Rozkaz ministra vnitra ČSSR ze dne 25. ledna 1978 vymezuje výhody spolupracovníků s StB takto: „Mezi hmotné výhody může patřit pravidelný plat, hmotné zajištění rodiny tajného spolupracovníka, ukládání předem stanovených částek na vkladní knížku, cílové prémie a jiné formy hmotných odměn nebo jiných výhod…. “ (Článek 39/1).

více na: ..:. Blisty.cz :.StB – stále populární, stále aktuální
pridej.cz

<= starší příspěvek   novější příspěvek => 
vaše komentáře: